Naujametinės aktualijos Pagėgių krašte

 

 

 

 

KARŠUVOS ŽIEDAS. KAS TAI?

2019 m. turistų laikia nauji maršturai

Kviečiame aplankyti https://www.karsuvosziedas.lt/ ir atrasti jau žinomus objektus naujai

 

Vilkyškiuose nuskambėjo paskutinis baigiamojo vargonų muzikos festivalio ,,Vargonų muzika Vilkyškiuose 2018“ koncertas

 

Š.m. spalio 19 d. Vilkyškiuose nuskambėjo paskutinis baigiamojo vargonų muzikos festivalio ,,Vargonų muzika Vilkyškiuose 2018“ koncertas ,,Giedokite Viešpačiui naują giesmę“.

Šio koncerto data pasirinkta neatsitiktinai - prieš 27 metus, 1991 m. spalio 19 d., Bitėnų kapinėse (Pagėgių savivaldybė) buvo iškilmingai perlaidoti iš Detmoldo (Vokietija) atvežti Vydūno palaikai. Šios sukakties proga Lietuvos evangelikų liuteronų bažnytinės muzikos sandraugos pirmininkė Laura Matuzaitė-Kairienė subūrė tarptautinį kolektyvą – profesionalius atlikėjus iš Lietuvos, Latvijos ir ansamblį ,,Morgaine“.

Ramų spalio 19 d. vakarą Vilkyškių bažnyčioje skambėjo XVI–XVII a. Karaliaučiaus kompozitorių muzika, kuri kadaise skambėjo Martyno Mažvydo ir Jono Bretkūno kuruojamose bažnyčiose.

Nuo XVI a. Mažosios Lietuvos kultūrinio ir muzikinio gyvenimo centras buvo Karaliaučius – Prūsijos sostinė ir kunigaikščių rezidencija. Didžiulę įtaką miesto klestėjimui turėjo 1544 m. kunigaikščio Albrechto įsteigtas universitetas, kuriame svarbi vieta buvo skiriama muzikiniam ugdymui. Muzikos dalykus čia dėstė žinomi to meto kompozitoriai Johannesas Eccardas, Johannas Stobäusas ir Heinrichas Albertas, daug dėmesio skirta giedojimo mokymui, muzikos teorijai ir praktikai. Universiteto muzikinis gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su kunigaikščio rūmais, kuriuose gyvavo vietinė vokalinė ir instrumentinė kapela, o jos repertuarą sudarė giesmės, motetai, mišios, madrigalai ir instrumentinė muzika. Gyvą Karaliaučiaus kultūrinį gyvenimą papildė menininkų draugijos, o garsiausia jų, susibūrusi aplink poetą Simoną Dachą.

Reikia pažymėti, kad tarptautinis vargonų muzikos festivalis ,,Vargonų muzika Vilkyškiuose – 2018“ buvo skirtas Vilhelmo Storostos Vydūno 150-osios gimimo metinėms įamžinti Mažojoje Lietuvoje.

Atlikėjai:

Ilze Grēvele – sopranas (Latvija)

Nora Petročenko – altas

Mikus Abaroniņš – tenoras (Latvija)

Nerijus Masevičius – bosas

 

Ansamblis „Morgaine“ (Vokietija, Lietuva, Italija)

Mirjam-Luise Münzel – išilginės fleitos

Darius Stabinskas – viola da gamba

Michele Carreca – teorba

Alina Rotaru – klavesinas

 

Koncertą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Rengėjai: Banchetto musicale, Lietuvos evangelikų liuteronų muzikos sandrauga (LELBMS)

Rėmėjai: Vilkyškių evangelikų liuteronų parapija, AB Vilkyškių pieninė

Informaciniai rėmėjai: Tauragės Kurjeris, Šilainės Kraštas, Tauragės Radijas, Jurbarko rajono laikraštis "Šviesa", Jurbarko rajono laikraštis "Mūsų laikas"

 

Informaciją parengė Lietuvos evangelikų liuteronų bažnytinės muzikos sandraugos pirmininkė

Laura Matuzaitė-Kairienė

 

Johanesas Bobrovskis - sarmatiško kraštovaizdžio poetas

Projektas be sienų Vokietija – Rusija – Lietuva

 

Ar yra šiandien nors vieno vokiškos kilmės rašytojo kūryba tokia aktuali Kaliningrado srityje ir besiribojančiame Lietuvos pasienio regione. Ar nors vienas vokiškos kilmės rašytojas paliko tokį gilų literatūrinį pėdsaką šių dviejų Vokietijos valstybei priklausiusių regionų istorijos puslapiuose. Kas yra kas?

Johanesas Bobrovskis - sarmatiško kraštovaizdžio poetas. Bobrovskio draugijos veikia Vokietijos Federacinėje Respublikoje, Kaliningrado srityje ir Lietuvoje. Gatvių pavadinimams suteikiamas jo vardas. Kas du metai Berlyne vyksta Bobrovskio medalio už nuopelnus literatūros srityje apdovanojimai. Vilniuje, Berlyne, Tilžėje ir Kaliningrade namus puošia atminimo lentos. Jo vardas ir kūryba vienodai įprasminami ir gerbiami tiek Lietuvoje, Kaliningrado srityje ir Vokietijos Federacinėje Respublikoje.

Žymūs Saksonijos fotografai nusprendė genialiai įprasminti Johaneso Bobrovskio kūryboje keliamus diskusinius klausimus, kurie ypatingai aktualūs šiandien visoje Europoje. Trys menininkų sąjungos Vokietijoje ,,Meno rūsys“, ,,Galerija n Europa“ ir ,,Aktyvi kultūra“ subūrė profesionalią fotografų, menininkų komandą iš  Lietuvos, Kaliningrado srities ir Vokietijos. Kiekvienas kūrėjas savo šalies viduje turėjo atrasti Bobrovskio kūrybos pėdsakus, užuominas, mįsles, teiginius, istorinius faktus, simbolius. Pagrindinį kiekvieno menininko autorinį darbą papildė nuotraukų serijos ir Bobrovskio citatos. Tuo tikslu išleista brošiūra, kurioje pateikiamos 37-ios fotografijos, atspindinčios pagrindinius Bobrovskio kūrybos diskusinius klausimus - meilė, gimtinė, praradimai, kaltė, netektis, susitaikymas, mirtis.

,,Literatūrinė kalba, kuri užburia“ yra pagrindinė vizualių meninių fotografijų ir muzikinių interpretacijų apie Johanesą  Bobrovskį projekto ašis. Fotografijų autoriai yra lietuvis Artūras Valiauga, penki rusai٭ – Oleg Kostyuk, Dmitry Vyshemirsky, Igor Ryanzantsev, Juri Pawlov,  Sascha Lubin, šeši vokiečiai* – Matias Šuman, Tilo Švalbe, Matias Jakiš, Jan Oelker, Joerg Seifert, Holger Vendland.

Maloniai kviečiame spalio 3 d., trečiadienį, 16 val.  į Pagėgių krašto turizmo centrą, kuriame vyks tarptautinės parodos ,,Johanesas Bobrovskis - sarmatiško kraštovaizdžio poetas“ atidarymas. 17 val. Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyks stereotipus laužantis muzikinių interpretacijų koncertas.  Matthias Jackisch/Vokietija – skulptorius, muzikas, atliks neregėtos technikos muzikines interpretacija akmens fleita.

Bobrovskio kūrybos gyvavimo kelias tai jo literatūrinio palikimo meninių, muzikinių interpretacijų išraiška ir sklaida Europoje

 

٭Олег Костюк, Дмитрий Вышимирский, Игорь Рязанцев, Юрий Павлов, Саша Любин, 

*Mattias Schumann, Tilo Schwalbe, Matthias Jackisch, Jan Oelker, Joerg Seifert, Holger Wendland

 

   

                             

 

Mieli muziejaus Bičiuliai,

Martyno Jankaus muziejus dalyvaudamas Lietuvos šimtmečio Muziejų kelyje "Nepriklausomybės ženklai“,

kviečia Jus nepraleisti unikalios progos susipažinti su brangiausia Mažosios Lietuvos patriarcho Martyno Jankaus relikvija - Amžinąja Rambyno Kalno knyga.

Ši svečių knyga, kuri Martynui Jankui Valstybės 10-mečio proga buvo įteikta 1928 m. birželio 24 dieną,  dabar saugoma Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Retų spaudinių skyriuje. Minėdami unikalaus raštijos dokumento 90-metį gavome leidimą eksponuoti jį mūsų muziejuje.

Kviečiame Jus 2018 m. rugpjūčio 24 dieną 16 val. į Martyno Jankaus muziejų Bitėnuose, kur apie Mažosios Lietuvos istoriją atspindintį unikalų eksponatą susipažinsite parodoje"Amžinosios šviesoje". Renginio metu bus pristatyta dar viena paroda, skirta Martyno Jankaus 160-osioms gimimo metinėms paminėti "Gyvenimas vienos Lietuvos vardan", o folkloro ansamblis "Kamana" atliks tarpukariu Martyno Jankaus surinktas ir įdainuotas Mažosios Lietuvos dainas.

Laukiame Jūsų

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus 

Pagėgių savivaldybę reprezentuojančių magnetų galite įsigyti:

 1. VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras“, Šereikos g. 5-3, Vilkyškiai nuo II-IV 9.00-18.00 val. (pietų pertrauka 12.00-12.45)
 2. Vilkyškių seniūnija, Dvaro g. 1, Vilkyškiai I-V 8.00-17.00 (pietų pertrauka 12.00-12.45)
 3. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus, M. Jankaus g. 5, Bitėnai II-V 8.30-17.00 val. IV – 8.30-16.00 val.
 4. Rmbyno regioninio parko lankytojų centras, Nemuno g. 4 Bitėnai II-VI 8.00-17.00

 

Bilietai į renginį parduodami čia: https://tickets.paysera.com/lt/event/dziazo-popiete-pasiplaukiojimas-nemunu-laivu-skalva

 

 

 

 

 

 

 

Nauja atrakcija keliautojams - turistinis maršrutas per Mažąją Lietuvą

Kovo 23 d. Bitėnuose vyko partnerių susirinkimas dėl kuriamo turistinio maršruto per Mažąją Lietuvą. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus darbuotojai pristatė Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro atstovams muziejaus ekspoziciją, teikiamas paslaugas, edukacines  programas bei veiklai pritaikytas erdves. Po ilgų diskusijų dėl kuriamos naujos atrakcijos keliautojams buvo nuspręsta – Bitėnai tampa šventosios kontrabandos namais, o Smalininkai – amžinuoju pasieniu. Teatralizuotas, istoriniais faktais ir dokumentais paremtas turistinis maršrutas per archajiškus Rytų Prūsijos pasienio miestelius ir vietoves vertas dėmesio! Turizmo srities profesionalai užtikrins įsimintiną Mažosios Lietuvos sienos perėjimą, perteiks sunkią knygnešio lemtį bei supažindins su knygos rišimo subtilybėmis. Adrenalinas, veiksmas ir geros emocijos garantuotos.

Turistinis maršrutas per Mažąją Lietuvą orientuotas į organizuotas turistines grupes. Tačiau pavieniai keliautojai neturėtų nusiminti, nes Mažoji Lietuva kaip lobių skrynia, pilna gamtos turtų, kultūros paveldo objektų, renginių, mistika.

 VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras“

Direktorė Ilona Meirė

2018 m. kovo 27 d.

Pakruojo dvarui - laurai Briuselyje

                                                                                  

Pakruojo dvaras, tapęs Patraukliausia Lietuvos kultūrinio turizmo traukos vietove, buvo apdovanotas ne tik Lietuvoje, bet ir Briuselyje. Čia įvykusios iškilmingos Europos Komisijos EDEN projekto apdovanojimų ceremonijos metu Pakruojo dvaro atstovas sulaukė ovacijų dėl išskirtinės dvariškos aprangos.

„Neabejojame, kad Pakruojo dvaras, kurį pernai paskelbėme patraukliausia Lietuvos kultūrinio turizmo traukos vietove, šiemet bus karščiausia turistų lankoma vietove. Dabar jis turi didelį potencialą išgarsėti ir Europoje, ypač po to, kai jam įteiktas Europos Komisijos EDEN apdovanojimas, ir Pakruojo dvaras bus pristatomas Europos mastu“, - teigia laikina Turizmo departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

Be to, Pakruojo dvaro atstovas, kaip ir renginyje dalyvavęs Ilzenbergo dvaro atstovas, pasirašė Briuselio deklaraciją, kad galėtų oficialiai naudoti EDEN logotipą.

Klasicistinio stiliaus dvaras Šiaurės Lietuvos krašte, garsėjančiame aludarystės tradicijomis bei bajorų virtuve, dešiniajame Kruojos upės krante yra patekęs į Rekordų knygą kaip didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas mūsų šalyje. Jame visais metų laikais, tiek vasarą, per naktigonę, tiek kalėdmečiu, klausant pasakos apie Spragtuką, galima pasinerti į dvarišką gyvenimą ir dvaro istorijas – apie baronus fon Ropus, apie to meto dvaro technikos stebuklus, amatus ar net lietuviškojo Robino Hudo, Tado Blindos, ūsus.

Nuo 2007 metų 27 Europos šalyse jau išrinkta 140 patraukliausių Europos turizmo traukos vietovių. Praėjusiais metais, kai projekto tema buvo kultūrinis turizmas, Europoje išrinkta 18 EDEN vietovių tokiose šalyse kaip Malta, Kroatija, Ispanija, Prancūzija, Airija, Suomija, Belgija ir kt. Lietuvoje pernai sulaukta rekordiškai daug – net 33 paraiškų iš skirtingų šalies regionų.     

Viso Lietuvoje šiuo metu yra 7 patraukliausios turizmo vietovės: praėjusiais metais patraukliausia kultūrinio turizmo traukos vietove paskelbtas Pakruojo dvaras (video apie dvarą – čia); EDEN projektą „Patraukliausia Lietuvos turizmo vietovė 2015. Turizmas ir vietinė gastronomija“ laimėjo Druskininkų savivaldybėje kepamas šakotis; 2013 m. EDEN nugalėtojas – Telšiai kaip vietovė, pritaikyta visiems; 2011 m.„Lietuvos turizmo traukos vietove“ buvo paskelbtas Všį Rokiškio turizmo informacijos centro projektas „Rokiškio dvaro sodyba“ kaip išskirtiniausias atstatytas ir pritaikytas turizmui statinys Lietuvoje; 2010 m. Lietuvos darnaus vandens turizmo traukos vietove išrinktas Zarasų rajono turizmo informacijos centro projektas „Zarasų kraštas – dangaus krantas žemėje“; Nemuno deltos regioninis parkas 2009 m. pelnė išskirtinės gamtos, kultūros ir turizmo darnos vietovės vardą; o „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2008. Nematerialus paveldas“ laimėtoju buvo išrinktas Žemaitijos nacionalinis parkas.

EDEN (angl. European Destinations of Excellence) apdovanojimai skiriami naujoms, mažai žinomoms Europos turizmo vietovėms 27 šalyse narėse ir šalyse kandidatėse. Išrinktos vietovės įsipareigoja puoselėti socialinį, kultūrinį ir aplinkos tvarumą. Rinkdama šias vietoves EDEN siekia atkreipti dėmesį į Europos turizmo vietovių vertybes, įvairovę ir bendras  savybes. Ji padeda skleisti informaciją apie naujas Europos turizmo vietoves, sukuria sąlygas visoje Europoje keistis gera praktika ir skatina ryšius tarp apdovanojimus pelniusių vietovių. Lietuvoje EDEN projektą įgyvendina Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos.

Gerda Butkuvienė

Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos

Gedimino pr. 38, LT-01104 Vilnius, Lietuva tel.: +370 706 64 967 Mob.tel.: +370 616 17476

El.paštas: Gerda.butkuviene@tourism.lt;  www.tourism.

Europos metų medžio rinkimai

Dėkojame visiems balsavusiems Europos 2018 metų medžio rinkimuose už "Raganų eglę". Surinkusi daugiau kaip 10 tūkst. balsų ji užėmė garbingą 10 vietą. Daugiau apie apdovanojimo ceremoniją galima sužinoti paspaudus žemiau pateiktą nuorodą. Jau kitą savaitę paskelbsime mūsų organizuoto konkurso nugalėtojus, kuriems įteiksime prizus. Visiems linkime keliauti, pažinti ir atrasti aplink mus esančias vertybes! 

Rambyno regioninio parko direkcijos informacija

Žvarbaus pavasario akimirkos - jomarkas Vilkyškių dvare

 

Mažoji Lietuva – kas naujo?

 

Spartus vietinių turistų skaičiaus augimas Tauragės apskrityje skatina turizmo sektoriaus atstovus vienytis. Nors tenka pripažinti, kad Mažosios Lietuvos regiono rytinė dalis vis dar neatrasta ir mažai pažįstama.  Tuo tikslu Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus ir Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras pradėjo glaudžiai bendradarbiauti, siekiant 2018-ųjų metų turizmo sezonui pristatyti produktyvų turizmo maršrutą.

 

Pagrindinis darbo grupės susitikimų tikslas - diskusijos, turizmo rinkos ir galimybių analizė, siekiant sukurti patrauklų maršrutą. Bendras darbas sudaro galimybę turizmo srities profesionalams pasikeisti gerąja darbo patirtimi ir ją pritaikyti praktiškai. Todėl turistų laukia išskirtinė kelionė po archajiškus Rytų Prūsijos pasienio miestelius ir vietoves. Galutinė turizmo maršruto koncepcija bus baigta balandžio mėnesį. Gegužės 12 d. planuojama turizmo maršrutą pristatyti Kauno gidų gildijos nariams ir visuomenei. Už sukurto turizmo produkto rinkodarą bus atsakingas Pagėgių krašto turizmo informacijos centras.

 

VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras“

Direktorė Ilona Meirė

 

Vasario 28 d. baigiasi Europos metų medžio rinkimai

Balsuok už Lietuvai atstovaujančią Raganų eglę. Tai medis turintis istoriją

Gamtai reikia tavo balso. Balsuok 

2018 m. vasario 21 d. informacija

Gidų turistams Lietuvoje prireikia net grybaujant

 

Ne kuo daugiau pamatyti ar sužinoti, bet kuo daugiau patirti. Toks yra pagrindinis šiuolaikinių turistų poreikis, išsakomas gidams. Todėl Lietuvoje atsiranda gidų vedamų ekskursijų ir po miesto turgavietes, ragaujant prekeivių produkciją, ir po gyvenamuosius rajonus ar apleistus pramoninius pastatus, ir kursuojančiuose traukiniuose, ir po teatrų ar koncertų salių užkulisius. Turistų interesų laukas beribis: troleibusų parkuose jie nori pavairuoti senus troleibusus, pasivaikščioti pelkėse, miškuose ieškoti gyvūnų pėdsakų ar miesto parkuose valyti inkilus, dvaruose persirengti didikų rūbais ir mokytis dvariškų šokių ar etiketo, ieškoti vaiduoklių ar lobio.

 „Gidas – tai žmogus, kuris gali geriausiai perteikti lankomos turistinės vietovės dvasią. Todėl ir vietinius turistus raginame keliaujant po Lietuvą būtinai naudotis gidų paslaugomis. Kartais vieną ar kitą objektą atsimeni labai ilgai ir ryškiai vien dėl  entuziastingų gido pasakojimų – ar tai būtų istorija apie runkelių perdirbimą cukraus fabrike, ar signatarų gimtinę, ar klinčių karjerus. Be to, tradicinių ekskursijų suvokimas kinta – mūsų šalyje populiarėja ekskursijos su šokių, teatro, muzikos elementais, gidai vis dažniau išnaudoja modernias technologijas, stengiasi įtraukti turistus žaidimais, viktorinomis,“- su Tarptautine gido diena sveikina laikina Turizmo departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

Šiuo metu Turizmo departamentas yra išdavęs 4377 gido pažymėjimus, tačiau Lietuvos gidų sąjungos duomenimis, sezono metu Lietuvoje aktyviai dirba apie 600 gidų. Dažniausiai Lietuvoje gidų kursus baigia ir pažymėjimus gauna 30-40 metų moterys (81 proc. visų gidų) iš Vilniaus (42 proc.), Kauno (16 proc.), Klaipėdos (10 proc.). Populiariausios kalbos, kuriomis vedamos ekskursijos, yra anglų, rusų, taip pat- lenkų, norvegų, italų, ispanų, vokiečių, prancūzų, kinų, korėjiečių. Gidai Lietuvoje gali vesti ekskursijas ir jidiš ar esperanto kalbomis.

„Įvairesnių kalbų poreikis yra vienas iš gidams tenkančių iššūkių. Sezono metu pritrūksta net anglų ar vokiečių kalbomis kalbančių gidų. Džiugu, kad daugėja gidų, vedančių ekskursijas japoniškai ar kiniškai, tačiau kartais sulaukiame ir užklausų dėl ekskursijų, pavyzdžiui, vietnamiečių kalba. Kita ryškėjanti tendencija – gamtos gidų poreikis, nes turistai iš miestų nori geriau pažinti gamtos procesus, todėl jiems reikalingas gidas ornitologiniams turams ar net grybavimui. Audiogidai, QR kodai, interaktyvūs žemėlapiai niekada nepakeis gido paslaugų, nes taip turistai liktų be gyvo žodžio, galimybės klausti ar diskutuoti, Tačiau gidai turi kuo labiau susidraugauti su moderniomis technologijomis ir jas naudoti ekskursijų metu“, - iššūkius šiuolaikiniams gidams apibūdina Lietuvos gidų sąjungos prezidentas Linas Daubaras.

             Gido profesiją Lietuvoje reglamentuoja Turizmo įstatymas, ir gido paslaugas mūsų šalyje gali teikti tik Turizmo departamento išduotą pažymėjimą turintys asmenys. Nuo 2017 m. vasaros Turizmo departamentas išduoda naujos kartos gidų pažymėjimus, primenančius asmens identifikavimo korteles. Juos gavo jau apie 300 gidų.

 

Gerda Butkuvienė

Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos

Gedimino pr. 38, LT-01104 Vilnius, Lietuva, Tel.: +370 706 64 967, Mob.tel.: +370 616 17476

El.paštas: Gerda.butkuviene@tourism.lt; www.tourism.lt

Turizmo ir poilsio paroda ,,Balttour 2018“ Rygoje

        Šių metų vasario 2 - 4 dienomis Rygoje vyko tarptautinė turizmo paroda – mugė, kurioje apie 800 įmonių paruošė savo geriausius pasiūlymus visiems, norintiems geriau pažinti Latviją arba pakeliauti po pasaulį. Parodos ekspozicijos buvo išdėstytos dviejose salėse. Vienoje salėje buvo pristatoma Latvija, kitoje – svečiai. Tarp parodos dalyvių buvo ne tik atstovai iš artimo užsienio - Lietuvos, Estijos, Danijos, Rusijos, Slovakijos, Vengrijos, tačiau ir iš Tailando, Portugalijos, Islandijos, Egipto, Turkijos.  Parodos metu buvo galima ne tik sužinoti apie pačias gražiausias ir lankomiausias vietas šiose šalyse, tačiau ir įsigyti kelionę į norimą šalį.

        Salėje, kurioje buvo pristatoma Latvija, buvo galima susipažinti ne tik su įvairiausiomis lankytinomis vietomis – parkais, muziejais, rūmais, gamtos takais, bet ir sudalyvauti edukaciniuose žaidimuose ar net pačiam išsikepti meduolį ir jį dekoruoti. Taip pat buvo pristatomi senieji tradiciniai amatai – audimas, verpimas, medžio drožimas, krepšių pynimas ir molinių indų gamyba. Išalkusiems ir ištroškusiems buvo siūloma įsigyti įvairiausių patiekalų ar gėrimų, pagamintų  pagal senus receptus.

Parodos metu vyko konferencija profesionalams, meno kolektyvų pasirodymai. Scenoje savo meistriškumą rodė kinologai su savo augintiniais bei ,,išmanieji“ chemikai.

Pasisemti gerosios patirties į parodą vyko ir Pagėgių savivaldybės atstovai – VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras „ ir Martyno Jankaus muziejaus darbuotojai.  

 

 

 

2018 m. sausio 26 d.

Įteikti „Turizmo Oskarai“ 2017

 

Šiandien tarptautinės turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodos „Adventur“ iškilmingos atidarymo ceremonijos metu paskelbti Turizmo Sėkmingiausieji 2017. Už turizmo asociacijų bei turizmo specialistų išrinktus nominantus balsus internete atidavė apie 10 tūkst. gyventojų. Turizmo oskarus – vėtrunges – įteikė LR ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

„Vietinis turizmas sudaro pusę visos šalies turizmo rinkos ir teikdamas Lietuvos „Turizmo Oskarus“ suprantu, kur slypi vietinių turistų aktyvumo paslaptis. Lietuvos turizmo paslaugų verslas sugeba sukurti tokį produktą, kuris yra patrauklus ne tik užsienio svečiams, bet ir egzotikos įsiilgusiems šalies gyventojams. Viliuosi, kad „Vėtrungės“ parodys kryptį link sėkmingiausių turizmo iniciatyvų, kurios užkrės noru pamatyti Lietuvą dar daugiau šalies gyventojų“, - teigia ūkio ministras.

 • Sėkmingiausiu metų turizmo produktu paskelbti „TrenkTuro” žygiai pėsčiomis.
 • Pasaulio lietuvių bendruomenė – Metų turizmo ambasadorius.
 • Apdovanojimą kaip Sėkmingiausias 2017 metų kelionių organizatorius atsiėmė UAB „TravelDeals LT“ (MAKALIUS).
 • Sėkmingiausias 2017 metų sveikatos turizmo paslaugų teikėjas - sveikatingumo ir poilsio kompleksas „Vytautas mineral SPA“ Birštone.
 • Sėkmingiausias 2017 metų žiniasklaidos projektas, skatinantis turizmą, - LRT RADIJO projektas „Aplink Lietuvą 2017” su Rūta Kupetyte ir Edvardu Kubiliumi.
 • Lietuvos kaimo turizmo asociacijos akcija “Atviros dienos kaime” išrinkta Sėkmingiausia 2017 metų turizmo iniciatyva.
 • Sėkmingiausias 2017 metų apgyvendinimo paslaugų teikėjas - viešbutis „Kempinski Hotel Cathedral Square“.
 • Nominacijoje Sėkmingiausias 2017 metų kaimo turizmo paslaugų teikėjas daugiausia balsų surinko žemaitišką paveldą puoselėjanti kaimo turizmo sodyba „Pas Tėvukus“.
 • Sėkmingiausio 2017 metų turizmo informacijos centro titulą pelnė Kaunas IN.

Klaipėdai atiteko vėtrungė kaip sėkmingiausiai 2017 metų turizmo traukos vietovei

 

Daugiau informacijos

Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos atstovė žiniasklaidai

Gerda Butkuvienė

El.paštas: Gerda.butkuviene@tourism.lt;

 

Kviečiame visus vaikus prisidėti prie rekordo siekimo ir dovanos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga įteikimo Lietuvai!

 

RAGANŲ EGLĖS PIEŠINIŲ KONKURSAS

 

Viskas, ką reikia padaryti - tai iki 2018 m. sausio 26 dienos vaikai turi nupiešti 2017 metų Lietuvos medžio konkurso nugalėtoją RAGANŲ EGLĘ (patį medį, jo sakmę, legendas ar sąsają su Lietuvos šimtmečio minėjimu - svarbu, kad būtų galima identifikuoti Raganų eglę) ir atsiųsti piešinius (kitoje piešinio pusėje turi būti nurodyta ugdymo įstaiga, klasė, vaiko vardas ir pavardė bei vaiko amžius) iki 2018-01-29 adresu:

Geležinio vilko g. 18A, LT-08104 Vilnius  RAGANŲ EGLĖS PIEŠINIŲ KONKURSAS

Susipažinti su Raganų egle bei jos sakme ir legendomis galite prisegtuke bei nuorodose:
- http://www.arboristai.lt/439-lietuvos-medzio-rinkimai-2017/1443-ragan-egle;
- https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/zalias/isrinktas-lietuvos-metu-medis-1007-870090#_
- http://www.arboristai.lt/naujienos-ir-informacija/1414-kvieciame-teikti-paraiskas-2017-met-lietuvos-medzio-atrankos-konkursui
- http://www.rambynoparkas.lt/naujienos/metu-medzio-rinkimai
 
Vaikų piešinius konkurso rengėjai nufilmuos ir filmuką pateiks Europos medžio rinkimams, kaip Raganų eglę reprezentuojančią informaciją, bei gražiausio piešinio autorių pakvies atvykti į Europos medžio konkurso finalą Briuselyje.

Svarbu: 2017 m. Lietuvos medžio konkurso laimėtoja Raganų eglė keliaus į Europos medžio rinkimus, kurie vyks visą 2018 m. vasario mėn., ir tikimės, kad būtent Lietuvos medis Jūsų ir mūsų visų pagalba laimės pirmąją vietą!

TODĖL NEPAMIRŠKITE BALSUOTI IR JŪS - nuo VASARIO 1 d.!

Siekiame registruoti ne tik Lietuvos rekordą, bet ir „Guinness“ pasaulio rekordą - niekas dar nėra piešęs Lietuvos medžio tokiu plačiu šalies mastu ir tik Jūsų aktyvumo dėka galime šį siekį, išgarsinsiantį ne tik Raganų eglę, bet ir visą mūsų šalį, paversti realybe!

Padovanokime Lietuvai puikią dovaną Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga!
 
2017 metų Europos medžio konkurso nugalėtojai: https://www.treeoftheyear.org/ETY-2/Uvod.aspx?lang=lt-LT
Praėjusiais metais Europos medžio konkurse Lietuvai atstovavo Stelmužės ąžuolas ir surinko 5245 balsus, o konkursą laimėjo Lenkijos Juozapo ąžuolas, surinkęs 17597 balsus.

Konkurso rengėjai ir rėmėjai:
Labdaros ir paramos fondo „Globokime medžius“ vadovė Eglė Stasiškienė, 8686 60990
VšĮ „Lietuvos arboristikos centras“ vadovas Sigitas Algis Davenis, 8699 88304

 

2018-01-15

Į Šimtmečio ekspediciją – su virtualiu „gidu“

 

Šventinius metus Turizmo departamentas kviečia pradėti parsisiunčiant Šimtmečio maršruto mobilią programėlę. Ieškoti J.Basanavičiaus augintinės – pelėdos – iškamšos, iš kluono lentų signataro suręstos bažnyčios, iš išlydytų centų nulieto paminklo, kurorto nuogalių istorijas menančios vilos, A.Smetonos obelų sodo ar kitų atkurtos Lietuvos nuo šiol galima su virtualiu „gidu“.

Mobili aplikacija „LT100“, skirta išmaniems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams, leidžia patogiai naudotis leidinyje „Keliauk ir pažink! Atkurtai Lietuvai 100“ esama informacija, susiplanuoti keliones po Lietuvos Šimtmečio maršruto objektus, nustatyti tikslią jų vietą žemėlapyje, atstumą tarp objektų.

„Kviečiame šiuos ypatingus Lietuvai metus švęsti keliaujant! Atkurtos Lietuvos Šimtmečio istorija nėra nuobodi, tereikia mokėti ją prakalbinti. Tikimės, kad mobili programėlė pritrauks jaunų, šiuolaikinių, žingeidžių turistų dėmesį ir paskatins leistis į keliones po šalį. Turime geriau ją pažinti, kad galėtume ja didžiuotis“, - įsitikinusi laikina Turizmo departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

Aplikacijoje yra interaktyvus žemėlapis, objektai su aprašymais ir nuotraukomis. Naudojamos ir Lietuvos istorijos repo video klipo iliustracijų autorės Aistės Papartytės Šimtmečiui skirtos iliustracijos. Objektus galima filtruoti pagal regioną, miestą, artimiausius objektus bei atstumą.

Informacija apie 100 maršruto stotelių pateikiama lietuvių kalba, o adaptuotas maršrutas (20 objektų) – ir anglų k.

Aplikaciją galima nemokamai parsisiųsti iš „Google Play“ ar „Apple Store“ parduotuvių. Ji skirta įvairaus amžiaus savarankiškiems keliautojams, šeimoms, kelionių po Lietuvą organizatoriams, užsienio lietuviams.

Šimtmečio maršrutą su 100 istorinių, kultūrinių ir gamtos objektų, susijusių su 1918-1923 m. nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo istorija, 2017 m. inicijavo Turizmo departamentas. Jis parengtas bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu, tekstų autoriai – VU humanitarinių mokslų magistrai Luka Lesauskaitė ir Simonas Teškevičius, gidė Lina Dusevičienė. Objektai suskirstyti pagal temas: asmenybės, dalyvavusios atkuriant Lietuvą; Nepriklausomybės kovos ir lemiamos pergalės; valdžios ir savivaldos įtvirtinimas, ir suskirstyti pagal regionus (Vilniaus miesto, Kauno, Pietų Lietuvos, Rytų Lietuvos ir Vakarų Lietuvos). Leidinys patalpintas svetainėse www.Lithuania.travel ir www.tourism.lt

 

Daugiau informacijos:

Gerda Butkuvienė

Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos

Gedimino pr. 38, LT-01104 Vilnius, Lietuva

Tel.: +370 706 64 967 Mob.tel.: +370 616 17476

El.paštas: Gerda.butkuviene@tourism.lt;  www.tourism.lt

Tarptautinė konferencija Vokietijoje ,,Abipus sienų: Rytų Prūsija“

 

Lapkričio 9-12 d. Vokietijoje, Sankelmarko akademijos centre, vyko tarptautinė konferencija ,,Abipus sienų: Rytų Prūsija“. ACADEMIA BALTICA organizuojamoje konferencijoje dalyvavo istorijos, meno ir kultūros srities specialistai, studentai bei žiniasklaidos atstovai iš Vokietijos, Lenkijos, Kaliningrado srities ir Lietuvos. Pagrindinis konferencijos tikslas – tautų dialogas, kalbant apie įvykius po 1945 metų. Gausus dalyvių skaičius rodo šios temos aktualumą šiandien.

Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė taip pat dalyvavo šioje konferencijoje. Konferencijos metu pristatytas Vokietijoje garsaus dokumentinių filmų kūrėjo Volker Koepp filmas ,,Sugrįžimas“ (Wiederkehr), skirtas vokiečių kilmė rašytojo Johaneso Bobrovskio 100-ųjų gimimo metinių atminimui. Filme įamžinti abu Nemuno krantai – Klaipėdos kraštas ir Kaliningrado sritis, apimantys rašytojo kūrybos bei gyvenimo vietas.  Žurnalistė Ulla Lachauer (Vokietija) pasidalino prisiminimais apie knygos ,,Rojaus kelias“ gimimą. Unikalūs žurnalistės pasakojimai ir potyriai Bitėnuose 1995 m. bendraujant su Rytprūsių ūkininke Lėne Grigolaityte-Kondratavičiene sužavėjo ne vieną konferencijos dalyvį. Būtina pažymėti, kad ši žurnalistė už nuopelnus saugant ir populiarinant Rytų Prūsijos istoriją Europoje ir pasaulyje artimiausiu laikus bus apdovanota ordino už nuopelnus Vokietijai kryžiumi.

Konferencijos dalyvius labiausiai sudomino Dr. Kornelia Konczal (Dresdenas/Vokietija) pranešimas ,,Prievarta, nuosavybė ir tapatybė Rytų Prūsijoje  po Antrojo pasaulinio karo: Mozūrijos likimas“. Pristatyta niekur nepublikuota dokumentinė medžiaga ir faktais pagrįsta tikroji istorija apie tai, ką tuometinė valdžia sąmoningai ,,nutylėjo“. Tiems, kurie nori gauti atsakymą į klausimą ,,Kaip jautėsi naujieji gyventojai svetimuose namuose?“, padės knyga ,,Kaip rusas Rytų Prūsijoje: sovietiniai naujakuriai apie savo naują pradžią Karaliaučiuje/Kaliningrade po 1945 metų“. Deja, knyga parašyta vokiečių kalba, išversta tik į rusų kalbą.

Diskusijų metu prabilta ir apie vilko vaikus. Ši tema Kaliningrado srityje ir Vokietijoje mažai nagrinėjama istorikų, nepaisant to, kad ypač vokiečių kalba išleista nemažai knygų. Lietuvoje šį darbą atlieka Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Netrukus į Pagėgių savivaldybės viešąją biblioteką atkeliaus paroda ,,Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945-1948“. Lietuvių kalba rekomenduojame perskaityti Alvydo Šlepiko romaną ,,Mano vardas - Marytė“.

Tokio pobūdžio konferencijos padeda sutelkti ne tik Rytų Prūsijos tematika besidominčius jaunus mokslininkus ar studentus, bet ir Rytų Prūsijoje gyvenusius gyventojus. Viena iš tokių dalyvavusių konferencijoje buvo Erika Milbrecht, kurios šeimos šaknys glūdi Natkiškių ir Ropkojų apylinkėse. Ši garbingo amžiaus moteriškė Pagėgių krašto turizmo informacijos centrui padovanojo gausybę senų fotografijų, apimančių laikotarpį nuo 1909-1949 m., taip pat panašaus likimo draugų iš Lumpėnų ir Piktupėnų dienoraščius bei atsiminimus.

Pagėgių krašto turizmo informacijos centro informacija

Lietuvos metų medžiu šiemet išrinkta Raganų eglė, esanti Pagėgių savivaldybėje

LRT informacija

http://www.lrt.lt/naujienos/ivairenybes/27/190555/isrinktas_lietuvos_metu_medis

 

 

Tarptautinis tapybos pleneras - „Vilkyškiai. Nemuno pievos – 2017“

Pirmą kartą organizuojamas tarptautinis tapybos pleneras ,,Vilkyškiai. Nemuno pievos – 2017“ yra vienas iš reikšmingiausių renginių Pagėgių krašte. Tai susiję su Vilkyškių miestelio paskelbimu mažąja Lietuvos kultūros sostine 2017 metais. Vilkyškių bendruomenės ir įvairių institucijų susitelkimo dėka vietinės reikšmės renginiai metų eigoje palaipsniui peraugo į tarptautinio lygio veiklą, jungiančią istoriškai susijusias tautas: Lietuvą – Lenkiją - Ukrainą ir Armėniją.

Tapybos pleneras prasidėjo rugsėjo 26 d. Šereiklaukyje. Į šį unikalų gamtos kampelį suvažiavo profesionalūs menininkai iš Ukrainos, Lenkijos ir organizatoriai: Inna Abramova (Doneckas), Anna Apelt-Matveichuk (Mariupolis), Inna Pantelemonova (Kijevas), Vasilij Teličko-Evert (Kijevas), Andrej Kucačenko (Kijevas), Mariia Tertychna (Kijevas), Svitlana Telets (Vinica), Gagik Parsamian (Gdanskas), Arturas Savickas (Kaunas), Saulius Kruopis (Vilnius). Kitą dieną menininkų gretas papildė ir Lietuvoje žinomi kūrėjai: Skaidrė Butnoriutė (Vilnius), Juozas Pranckevičius (Vilnius), Jonas Lenkutis (Vilnius), Adelė Kasputienė (Lentvaris), Augenis Kasputis (Lentvaris), Nijolė Kūjalytė (Ignalina), Dalvytis Ūdrys (Šiauliai).

Plenero organizatorius, dailininkas tapytojas, Menininkų asociacijos ,,Tiltas“ pirmininkas Saulius Kruopis dėkojo  plenero globėjui Gintarui Bertašiui už menininkas suteiktą galimybė plėtoti tarptautinį bendradarbiavimą ir pažinti etnografinį Lietuvos regioną - Mažąją Lietuvą. Pasak Sauliaus Kruopio, dalinimasis savo sėkme ir gerbūviu visuomeniniais pagrindais būtent ir yra svarbus vieningos Europos egzistavimo pagrindas. Nes menininkai kaip pasaulio kūrėjai sugeba sustabdyti kasdienybę laike, kuri ilgainiui tampa neatskiriama šalies, tautos ir žmonijos istorijos dalimi.

Būtent tai, apie ką kalba Lietuvoje garsus ekspresionistas, tapytojas Saulius Kruopis, laiko tėkmėje savo kailiu patyrė Vilkyškiuose gyvenę žmonės, kuomet ramų ir sėslų gyvenimą kartas nuo karto sujaukdavo maras, karai, evakuacijos, priespauda ir kitos likimo rykštės. Tai sąlygojo nuolatinę žmonių kaitą ir judėjimą krašte. O kas išliko? Istorinė žmonijos atmintis ir vaizdai senose fotografijose, atvirlaiškiuose, meno kūriniuose. Ilgai dar po paskutiniojo pasaulinio karo į Vilkyškiuose atsikėlę naujakuriai iš Didžiosios Lietuvos nesijautė šio krašto šeimininkais. Tačiau dabar tenka pasidžiaugti, kad čia gyvenantys žmonės myli ir puoselėja savo gimtinę.

Organizuojamas tapybos pleneras – tai neeilinis įvykis vilkyškiečiams: vietiniai žmonės stebėjosi Vilkyškių miestelyje ir apylinkėse išvydę gausybę dailininkų, kurie drobėje subtiliai perteikė Mažosios Lietuvos ženklus. Praeidami ar smalsumo vedini jie drąsiai šnekino dailininkus, klausinėjo, kokiais tikslais jie atvyko, kur bus eksponuojami jų darbai, o žvelgdami į gimstančius kūrinius vis kraipė galvas sakydami ,,kaip gražu“. Tapytojai taip pat ne iš kelmo spirti – ukrainiečiai dar pirmą vakarą išmoko sveikintis lietuviškai ,,Laba diena“.

Reikia pažymėti, kad visi menininkai iš Ukrainos Lietuvoje svečiuojasi pirmą kartą. Tai daugiausiai meno mokyklose pedagoginį darbą dirbantys jauni asmenys. Labiausiai svečiai baiminosi, kad per tokį trumpą laiką jiems nepavyks atpažinti Mažosios Lietuvos regiono savitumo. Tačiau dėka organizuotų išvykų ir ekskursijų po Pagėgių kraštą, jiems tai puikiai pavyko.

Plenero uždarymo metu, kuris vyko spalio 5 d., Šereitlaukyje, Gintaro Bertašiaus kaimo turizmo sodyboje, menininkai visuomenei pristatė savo kūrinius. Kiekvienas iš jų dalį savo plenero metu sukurtų paveikslų padovanojo plenero globėjui, o kiti bus kaupiami kaip parodinis fondas.

Kalbant apie tiesioginę šio tarptautinio plenero ,,Vilkyškiai. Nemuno pievos – 2017“  naudą Pagėgių kraštui ir tęstinumą, būtina pažymėti užsimezgusią partnerystę tarp Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus ir menininkų asociacijos ,,Tiltas“.

Šis vienas iš paskutiniųjų Vilkyškių mažosios Lietuvos kultūros sostinės 2017 renginių įamžina žmonijos būties ir egzistavimo prasmę.

VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras" informacija Ilona Meirė

 

Lietuva ir Austrija: 2500 metų santykių istorijos chronologinė apžvalga

Austrų žurnalistė Judith Lewonig ir VDU istorikas, LDK instituto direktorius doc. dr. Rūstis Kamuntavičius spalio 5 d. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės bibliotekoje vykusioje knygų mugėje pristatė knygas ,,Lietuva ir Austrija: 2500 metų santykių istorijos chronologinė apžvalga" ir ,,Lietuva ir Šveicarija: 15000 metų santykių istorija". Knygos parašytos vokiečių ir lietuvių kalbomis.

Žurnalistė Judith Lewonig kalbėdama apie pirmąją knygą ,,Lietuva ir Austrija: 2500 metų santykių istorijos chronologinė apžvalga" teigia: ,,Šioje knygoje pirmą kartą pateikiama abiejų šalių - Lietuvos ir Austrijos, chronologinė ištisus šimtmečius apimanti santykių ir sąlyčių įvairiose srityse apžvalga. Pasitelkiant taip pat iki šiol neskelbtą archyvinę medžiagą, atskleidžiamas įvairiausio pobūdžio santykių spektras, pradedant baltiškais gintaro papuošalais Zalcburge (550 m. pr. Kr.), baigiant dabar ,,tiesiamu“ Vargonų keliu. Knygoje atskleidžiami eiliniui skaitytojui mažai žinomi istorijos klodai– austrų Habsburgų ir lietuvių Jogailaičių politinių šachmatų ėjimai, aštuonių Habsburgaičių, nutekėjusių į Rytus ir tapusių Lietuvos didžiosiomis kunigaikštienėmis, istorijos ir dramos (XV – XVII a.), iki šiol regimi austrų architektų ir amatininkų pėdsakai Lietuvoje, tarpukario konsulatai ir futbolo treneriai, lietuvių pabėgėliai Austrijoje po Antrojo pasaulinio karo, Europos kultūros sostinės Lincas ir Vilnius (XX - XXI a.)“.

Antroje knygoje skaitytojui pristatomos temos nuo šveicariškų Žalgirio mūšio piešinių, Šveicarijos kaimo Lietuvoje, baroko architektų ir interjero meistrų iš Tičino LDK, bombų gamintojo lietuvio Ciuriche iki lietuvių vienuolių Šveicarijoje ir daug kitų įdomių faktų.

 

Tarptautinis tapybos pleneras - „Vilkyškiai. Nemuno pievos – 2017“

 

Vilkyškiai – 2017 –Mažosios Lietuvos kultūros sostinė.

Vilkyškiai – miestelis Pagėgių savivaldybėje, prie kelio Pagėgiai–Jurbarkas. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras Pagėgių savivaldybės teritorijoje, Rambyno regioniniame parke.

Gyvensime ir tapysime Rambyno regioninio parko draustiniuose. Rambyno regioninio parko draustinyje bus ir mūsų lokacijos vieta Šereitkiškės. Sodyba įkurta Šereitlaukio kaime, Bitėnų botaniniame-zoologiniame draustinyje. Statiniai pastatyti kiek toliau nuo kaimo gyvenvietės, tarp miškų. Šioje sodyboje tapys devyni lietuvos dailininkai, vienas armėnas (gyvenantis Lenkijoje, Gdanske) ir septyni profesionalūs tapytojai iš Ukrainos: Inna Abramova (Doneckas, Ukraina), Anna Apelt-Matveichuk (Mariupolis, Ukraina), Inna Pantelemonova (Kijevas, Ukraina), Vasilij Teličko-Evert (Kijevas, Ukraina), Andrej Kucačenko (Kijevas, Ukraina), Mariia Tertychna (Kijevas, Ukraina), Svitlana Telets (Vinica, Ukraina), Gagik Parsamian (Gdanskas, Lenkija-Armėnija), Skaidrė Butnoriutė (Vilnius), Juozas Pranckevičius (Vilnius), Jonas Lenkutis (Vilnius), Adelė Kasputienė (Lentvaris), Augenis Kasputis (Lentvaris), Nijolė Kūjalytė (Ignalina), Arturas Savickas (Kaunas), Saulius Kruopis (Vilnius), Dalvytis Ūdrys (Šiauliai).

Plenero globėjas - Gintaras Bertašius

Plenero organizatorius - menininkų asociacija “Tiltas” Saulius Kruopis (861421215)

Plenero koordinatorius - Eigirdas Saulius Kruopis

Reformacijai – 500

 

2017-aisiais metais Lietuva, kaip ir daugelis krikščioniškų šalių visame pasaulyje, švenčia 500-ąsias Reformacijos metines, pažymint 1517-uosius, kai Martynas Liuteris paskelbė savo tezes.

Lietuvos Respublikos Seimas 2017-uosius metus paskelbė Reformacijos metais, atkreipdamas dėmesį į tai, kad Reformacija suteikė Lietuvai daug iškilių, meilę gimtajai kalbai puoselėjusių, raštijos ir kultūros srityje veikusių, švietimo sistemą formavusių asmenybių – Martyną Mažvydą, Kristijoną Donelaitį, Joną Bretkūną, Abraomą Kulvietį ir kt.

„Jei liuteroniškas dvasingumas kuo ir ypatingas, tai pirmiausia visuotiniu giedojimu“, – sako Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis. Pasak jo, didžiąją dalį liuteronų giedamų giesmių galima pavadinti eiliuotais pamokslais, Evangelijos skelbimu. Teologine ir poetine prasme puikūs tekstai bei šimtmečius gyvuojančios melodijos išlaiko autentišką tikinčiojo ryšį su Dievu ir Bažnyčia, kreipia į artimo meilę. Tai kiekvienam tikinčiajam leidžia asmeniškai ir sąmoningai dalyvauti Dievo garbinime, jaustis bendruomenės dalimi ir tuo pačiu būti jos stiprinamam.

M. Liuteris yra pasakęs, kad „giedojimas – tai antras svarbiausias dalykas po maldos“.

Šiai iškiliai datai paminėti Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandrauga drauge su valstybiniu choru „Vilnius“ (vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas) parengė leidybai kompaktinę plokštelę bei giesmyną chorams. Juose surinktos pačios vertingiausios ir dažniausiai evangelikų liuteronų bei reformatų bažnyčiose giedamos reformacijos laikų giesmės – choralai su paties M. Liuterio ir jo amžininkų tekstais ir melodijomis.

Vertinga protestantiškų giesmių kompaktinė plokštelė bus  pristatyta tiek moksliniuose renginiuose, konferencijose, tiek bažnytinėse ir koncertinėse erdvėse, metų gale.

Antroji projekto „Reformacijai 500“ dalis – 27 koncertų turas po visą šalį. Valstybinis choras „Vilnius“ kartu su sopranu Asta Krikščiūnaite, baritonu Jonu Sakalausku, bosu Liudu Mikalausku, aktoriumi Vytautu Rumšu vyresniuoju ir Čiurlionio kvartetu jau apsilankė ir dar apsilankys daugelyje mūsų šalies regioninių miestų ir miestelių, kurie turi išsaugoję evangelikų liuteronų ir reformatų gilias kultūros tradicijas bei gyvas bendruomenes. Vakarų Lietuvoje profesionaliai parengtos gražiausių protestantiškų giesmių ir Martyno Liuterio literatūrinių tekstų programos jau klausėsi Šilutės, Saugų, Rusnės, Katyčių, Plikių, Palangos ir Kretingos evangelikų liuteronų bendruomenės ir šių miestų bei miestelių gyventojai ir svečiai. Rugpjūčio mėnesio viduryje liuteronų ir reformatų giesmių skambėjimas keliavo į Kretingalės bendruomenę, Klaipėdos miesto valstybinį muzikinį teatrą, Kražius, Jurbarką. Spalio mėnesį charizmatiškieji atlikėjai vėl sugrįš į Klaipėdos kraštą – spalio 1d. giesmės skambės Vilkyškiuose ir Doviluose, spalio 21 dieną koncertu džiaugsis Priekulės gyventojai ir svečiai. Iškilmingas koncertas Vilniuje, evangelikų – liuteronų bažnyčioje vyks spalio 31 dieną, tą dieną, kai prieš 500 metų Martynas Liuteris paskelbė savo garsiąsias tezes.

Koncertuose skamba ne tik senųjų Vakarų Europos evangelikų liuteronų ir reformatų giesmių paveldas, bet ir naujos krikščioniškos giesmės, sakralios dainos. Taipogi bendradarbiaujant su Lietuvos Kompozitorių Sąjunga, sugalvota senosioms reformacijos laikų giesmėms suteikti naujų spalvų. Lietuvos kompozitoriai aranžuoja ir kuria naujas kompozicijas, remdamiesi protestantišku choralu. Koncertuose jau galėsime išgirsti šių dienų kompozitoriaus Laimio Vilkončiaus advento giesmės „O, kaip galiu vertingai“ naują aranžuotę. Kai kuriuose miestuose skambės ir ką tik sukurta arija iš charizmatiškojo Kauno miesto iškilaus kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus naujo miuziklo „Liuterio durys“.

Jubiliejiniame projekte aktyviai dalyvauja Lietuvos evangelikų liuteronų ir reformatų parapijų chorai, muzikos ir meno mokyklų vaikų chorai ir ansambliai bei kiti miestų kolektyvai, kurie jungiasi ir drauge su valstybiniu choru ir iškiliais solistais gieda protestantiškas giesmes.

Spalio 1d. 13.30 val. Vilkyškių ev. liuteronų bažnyčioje vyks šventinės pamaldos kurias papildys iškilmingas koncertas moderuojamas aktoriaus Vytauto Rumšo vyresniojo, programoje – gražiausios evangelikų liuteronų ir reformatų giesmės bei Vakarų Europos kompozitorių kūriniai. Maloniai kviečiame!

Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos informacija

Reformacijai – 500 muzikinio projekto vadovė - LEBMS valdybos pirmininkė Laura Matuzaitė - Kairienė

,,Vilkyškiai - Lietuvos mažoji kultūros sostinė kviečia"

Pristato Tauragės radijas 98,2 FM

Laidos įrašas: http://tauragesradijas.lt/dvaro-svente-vilkyskiuose/ 

 

Kelionė laiku... Po 50 metų  5-oji 1967m.laida sugrįžo į Vilkyškius...

                             Žvelgiu į nuotraukas, kuriose  mūsų klasė po žydinčiomis  obelimis, po klasės langais, o čia  jau pasipuošę savo  išleistuvių šventės vakare  atsisveikiname su  mokykla, mokytojais ir vienas su kitu ilgam, gal net ir visam gyvenimui... Tokie gražūs savo jaunyste, jau ryt kiekvienas mūsų pradėsiantys  minti  savo nepakartojamą  gyvenimo takelį... Šiandien iš tų savų takelių trumpam sugrįžome  prie  mūsų bendro slenksčio -prie  atnaujintos mūsų mokyklos ...

Visi tokie pat smagūs, pasipuošę šypsenomis, nors ir nešini  50-ies metų patirčių kuprine, dauguma  jau spėję  atsisveikinti  su savo darbine veikla , užauginę vaikus, o dabar – besidžiaugiantys  gyvenimu ir anūkais, tokie  pat jauni savo širdimi, nors ir gerokai pakitusia išvaizda, esame labai  laimingi, kad visi septyniolika dar esame gyvi...

Simboliška,kad susirinkome į savo žavų  mielą tėviškės kampelį - Vilkyškius, tokią ypatingą šio mylimo mūsų miestelio, tapusio 2017 „Mažąja Lietuvos kultūros sostine“, dieną - pagrindinės šventės išvakarėse. Ypatingojo klasės susitikimo proga  pasidovanojome sau ir nuostabią kelionę laiku - kelionę į Vilkyškių istoriją iki pat šios dienos –„Dvaro šventės“ ...

Šios neeilinės mums nuostabios kelionės vedlė Pagėgių TIC direktorė  Ilona Meirė pasitiko mus prie Vilkyškių TIC durų, kur kažkada (o Dieve, kaip seniai tai buvo!)  pasitiko šviesios atminties pradinių klasių mokytojas Zigmas Lenzbergas - pirmasis mokytojas daugeliui mūsų...

Viduje p.Ilona mus susodino į „Siauruko vagoną“, trumpam įjungė garsinį jo signalą ir kelionė laiku prasidėjo... Mūsų pokario karta jį prisimena tik iš tėvų, senelių pasakojimų, o mes patys  - dar ir iš vaikystėje nudaužytų kojų į  jo kur ne kur išlikusius bėgius... Kita ekspozicijų salė - čia kažkada ir buvo mūsų klasė... Daugybė nuotraukų ,dokumentų, įdomus ir turiningas  gidės Ilonos pasakojimas leido naujai pažvelgti į miestelio praeitį bei papildė mūsų krašto istorijos žinias... Patyrinėję miestelio planą, ne vienas džiaugėmės jame atradę savo vaikystės brangų kampelį, o pro langus stengėmės įžvelgti   širdies atmintin įstrigusį vaikystės peizažą...

Daugeliui mūsų tikras atradimas – naujai įsikūręs rašytojo Johaneso Bobrovskio muziejus, jo  gyvenimo istorija...

Puikioji mūsų gidė Ilona irgi buvo maloniai nustebinta, atsiradus jos profesionaliems   pasakojimams  gyvųjų  „liudytojų“- mūsų klasiokų ...Tai  du Zigmai  ir Silva - miestelio senbuviai, kurių vaikystė ir jaunystė susieta su  dabar jau restauruotais, naujam gyvenimui prikeltais ir gausiai lankomais Vilkyškių objektais - Dvaro rūmais, evangelikų liuteronų bažnyčia, miestelio atgimusia aikšte... Mums visiems - kelionės laiku dalyviams - smagu buvo girdėti, kai Zigmas „mažasis“ dvare  rodė: „Čia buvo šeimos  bulvių aruodas,o čia – viršuje buvo mūsų butas...“ Zigmas „didysis“ nustebino visus pasakęs :        „  Mane šioje bažnyčioje 1947 metais pakrikštino...“, o Silva: „Vaikystėje prie šios bažnyčios atbėgdavom pasirinkti spalvotų vitražų stikliukų...“ Klasės draugui Antanui, ne vienerius metus  vadovavusiam Vilkyškių seniūnijai, irgi buvo kuo su visais pasidalinti...

Greitai prabėgo įspūdinga kelionė laiku, leidusi bent trumpam sugrįžti toli į praeitį bei į savo vaikystę, pamatyti šių dienų miestelį - išgražėjusį, pasipuošusį, susitelkusį ir laukiantį  didžiosios šventės - tikrą  „Mažąją Lietuvos kultūros sostinę“ - Vilkyškius, kuriais  ir mes-prieš 50 metų čia baigę vidurinę, 5-oji laida - be galo didžiuojamės, džiaugiamės, žavimės  ir esame dėkingi  aktyviai  vilkyškiečių bendruomenei, jos vadovams, prasmingą kultūrinį gyvenimą puoseliejantiems iniciatyviems asmenims, kurių viena, be abejo, yra ir mūsų gidė - žavioji p.Ilona... Nesenkančios kūrybinės energijos, sėkmės  jums visiems, mielieji  vilkyškiečiai...

Vilkiškių vidurinės mokyklos 5laidos(1967m.) vardu  Aldutė Vaičiūnienė(Lašaitytė)

                        

 

,,Vilkyškiai - Lietuvos mažoji kultūros sostinė kviečia"

Pristato Tauragės radijas 98,2 FM

Laidos įrašas: http://tauragesradijas.lt/dvaro-svente-vilkyskiuose/ 

Vilkyškiai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė 

 

2017 m. Vilkyškių miestelis paskelbtas mažąją Lietuvos kultūros sostine. Liepos 29 d., šeštadienį, Vilkyškių miestelyje šurmuliuos dvaro šventė. Tai vienas iš pagrindinių mažosios kultūros sostinės 2017 renginių Pagėgių krašte. Kviečiame dalyvauti pėsčiųjų žygyje, sporto varžybose, vyks nemokamos pažintinės ekskursijos, vargonų muzikos ir Ovidijaus Vyšniausko koncertai. Vilkyškių dvaro šventės moderatorė – Edita Mildažytė. 

Vilkyškių bendruomenė nuo ankstyvo pavasario stebino krašto svečius ir turistus renginių gausa ir įvairovė. Į mažosios Lietuvos kultūros sostinės atidarymo renginį ,,Pavasario jomarkas Vilkyškiuose“ sugužėjo keli šimtai smalsuolių.  Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos vadovė Laura Matuzaitė-Kairienė suorganizavo penkis tarptautinius vargonų muzikos festivalio koncertus Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje. Prisiminti svarbūs istoriniai įvykiai ir asmenybės – 500-osios reformacijos metinės, 100-osios rašytojo, poeto Johaneso Bobrovskio gimimo metinės.  Tarptautiniame festivalyje ,,Poezijos pavasaris Pagėgių krašte“ dalyvavo žymūs Lietuvos poetai – Liutauras Degėsys, Zita Mažeikaitė, Laurynas Katkus, Ričardas Šileika, Birutė Grašytė. Turizmo sezono atidarymo renginyje pristatytas kulinarinis krašto paveldas.

Rugpjūčio 19 d. Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje vyks tarptautinio chorinio giedojimo seminaro Lietuvoje baigiamasis koncertas, o į miestelį užsuks intelektualaus kultūrinio mototurizmo ralio Lietuvoje  dalyviai.

Maloniai kviečiame dalyvauti Vilkyškių dvaro šventėje.

 

 

Pagėgių krašto turizmo ištekliai pristatyti per Tauragės radiją 98,2 FM. Laidos kartojimo kviečiame klausysti gegužės 16 d. (antradienis) 17.00 val. ir gegužės 20 d. (šeštadienį) 10.00 val.

Pažintinės, poilsinės kelionės Nemuno upe laivu

Nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d. laivas plauks reguliariu maršrutu - kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 11 val. Visi norintys pavieniai turistai gali rinktis:

Šeštadieniais kelionė truks 2 val. Maršrutas: Rambyno kalnas - Panemunė - Rambyno kalnas. Prūsijos karalienės Luizės vardu vadinamą tiltą per Nemuną matysite iš tolo, bet arti nepriklauksite, per trumpas maršrutas. Kelionės metu sustojimų nebus. Bilieto kaina suaugusiems - 6 eurai, vaikams nuo trijų iki vienuolikos metų - 3 eurai,  vaikams iki 6 metų - nemokamai. Keleiviai įlaipinami ir išlaipinami Rambyno kalno papėdėje ties laiptais.  Būtina išankstinė registracija

Sekmadieniais kelionės truks 3 valandas. Maršrutas: Rambyno kalnas - Luizės tiltas - Rambyno kalnas. Kelionės metu laivas plauks iki Panemunės miesto.  Kelionės metu iš arti galėsite pasigrožėti Prūsijos karalienės Luizės vardu vadinamu tiltu per Nemuną bei istorinio Tilžės miesto panoroma. Kelionės metu sustojimų nebus. Bilieto kaina suaugusiems - 8 eurai, vaikams nuo trijų iki vienuolikos metų - 4 eurai,  vaikams iki 6 metų - nemokamai. Keleiviai įlaipinami ir išlaipinami Rambyno kalno papėdėje ties laiptais. Būtina išankstinė registracija

Keleiviai įlaipinami ir išlaipinami Rambyno kalno papėdėje ties laiptais, Nemuno g., Bitėnai, Lumpėnų sen., Pagėgių sav.

Kitos paslaugos Organizuotoms grupėms bei kolektyvams siūlome netradiciškai atšvęsti savo šventes, gimtadienius, mergvakarius, bernvakarius plaukiant Nemuno vingiais, laivu “Skalva”. Kelionės metu laive gali plaukti iki 40 svečių. Tokio pobūdžio plaukimams taikomi valandiniai įkainiai. 1 val. – 75,00 eurai Kelionės laikas, trukmė ir maršrutas derinami indvidualiai

SVARBU. Asmenys norintys plaukti laivu, privalo turėti asmenybės tapatybę patvirtinantį dokumentą: LR galiojančią asmens tapatybės kortelę arba pasą (vairuotojo pažymėjimas ir kiti dokumentai netinka!). Vaikai ir asmenys iki 16 metų - gimimo liudijimą. Juos privalo lydėti vienas iš tėvų arba globėjų.

Daugiau informacijos „Pagėgių krašto turizmo informacijos centre“
Sereikos g. 5-3, LT-99254 Vilkyškiai, Pagėgių sav.
Laivo kapitonas mob. +37069986434  arba +370 656 18 551
El. p. ticpagegiai@gmail.com

Pagėgių krašto turizmo išteklių pristatymas per Tauragės skaitmeninę kabelinę televiziją

Tauragės skaitmeninė kabelinė televizija turi nemažą vartotojų skaičių Tauragėje. Kabelinės televizijos paslaugos taip pat teikiamos Pagėgiuose bei Šilalėje. Įmonės vadovo Vilmanto Liorančo dėka ši kabelinė televizija tapo moderni ir konkurencinga.

Šį turizmo sezoną pradėsime nuo Pagėgių krašto turizmo išteklių pristatymo per Tauragės skaitmeninę kabelinę televiziją. Šios savaitės bėgyje bus kuriama laida, kurios metu pristatysime Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejų, Mažosios Lietuvos paveikslų sodą, Vilkyškių urbanistinį draustinį, edukacines programas. Taip pat pakviesime žiūrovus į artimiausius renginius Pagėgių krašte.

Sekančių laidų metu dėmesys bus skiriamas aktyvaus laisvalaikio praleidimo galimybių Pagėgių krašte pristatymui, kultūrinio turizmo propagavimui.

 

 

 

 

2017 m. gegužės 6 d. Pagėgių krašto turizmo ištekliai pristatyti Jurbarke

                                                                                                                                                                           

 

                       

Johaneso Bobrovskio 100-oios gimimo metinės

Studijos svečiai – Johaneso Bobrovskio atstovybės Lietuvoje atstovė Ilona Meirė, Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Stonys, J.Bobrovkio gimnazijos direktorė Rima Auštrienė, Pagėgių A.Mackaus gimnazijos vadovas Vaclovas Navickas ir II klasės mokinys Nikodemas Vytuvis, telefonu kalbėjo kunigas Mindaugas Kairys. Laidos vedėjas Eugenijus Šaltis.

…Įspūdžiai iš Leipcigo knygų mugės 2017 ir tarptautinio mokslinio seminaro Vokietijoje, skirto J.Bobrovskio 100-oios gimimo metinėms. Neakivaizdinė kelionė po J. Bobrovskio kūrybos vietas, gyvenimo ir kūrybos apžvalga. Memorialinis J. Bobrovskio darbo kambarys Vilkyškių ev. liut. parapijos namuose, jo atsiradimo istorija ir kodėl darbo kambarys atkeliavo iš Vokietijos į Lietuvą. Integruotas ugdymas ir J. Bobrovskis Vilkyškių gimnazijoje…

RADIJO LAIDA http://tauragesradijas.lt/johaneso-bobrovskio-lietuva11/

Johaneso Bobrovskio 100-oios gimimo metinės

Studijos svečiai – Johaneso Bobrovskio atstovybės Lietuvoje atstovė Ilona Meirė, Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Stonys, J.Bobrovkio gimnazijos direktorė Rima Auštrienė, Pagėgių A.Mackaus gimnazijos vadovas Vaclovas Navickas ir II klasės mokinys Nikodemas Vytuvis, telefonu kalbėjo kunigas Mindaugas Kairys. Laidos vedėjas Eugenijus Šaltis.

…Įspūdžiai iš Leipcigo knygų mugės 2017 ir tarptautinio mokslinio seminaro Vokietijoje, skirto J.Bobrovskio 100-oios gimimo metinėms. Neakivaizdinė kelionė po J. Bobrovskio kūrybos vietas, gyvenimo ir kūrybos apžvalga. Memorialinis J. Bobrovskio darbo kambarys Vilkyškių ev. liut. parapijos namuose, jo atsiradimo istorija ir kodėl darbo kambarys atkeliavo iš Vokietijos į Lietuvą. Integruotas ugdymas ir J. Bobrovskis Vilkyškių gimnazijoje…

http://tauragesradijas.lt/johaneso-bobrovskio-lietuva11/

Kovo 23-26 d. Vokietijoje vyko įvairūs tarptautiniai kultūriniai renginiai, skirti modernios Lietuvos šimtmečio paminėjimui. Neatskiriama kiekvienos valstybės istorijos dalis yra literatūra, kurioje įvairiais aspektais perteikiamos geopolitinės situacijos ir žmonijos patirtis.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija kartu su Lietuvos kultūros institutu kovo 23 d. Leipcigo knygų mugėje atidarė nacionalinį Lietuvos stendą. Interaktyviai ir išradingai atskleista ,,ė“ raidės problematika verčiant knygas iš lietuvių į užsienio kalbą. Specialiai vokiečių kalba išleistame leidinyje „Fortsetzung folgt: Im Zuge der Moderne. Ein Jahrhundert Litauens (1918–2018)“ apžvelgtas paskutiniojo šimtmečio Lietuvos literatūrinis palikimas. Tai puiki knyga, atskleidžianti Lietuvos valstybės istorinę raidą, tampriai susijusią su literatūra. Todėl Leipcigo knygų mugės metu vokiečių skaitytojams pristatytos žymiausių Lietuvos modernios literatūros klasikų bei šiuolaikinių autorių knygos. 

Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė taip pat dalyvavo Leipcigo knygų mugėje. 2017-ieji - vokiečių kilmės rašytojo Johaneso Bobrovskio 100-osios gimimo metinės. Todėl Pagėgių krašto turizmo informacijos centras paskelbtas Johaneso Bobrovskio atstovybe Lietuvoje. Šis rašytojas buvo puikus Rytprūsių istorijos ir kultūros žinovas, savo kūriniuose įamžinęs baltiškąją pasaulėjautą, skaudžią  Antrojo pasaulinio karo patirtį, tautų bei žmonių likimus. J. Bobrovskis buvo įsitikinęs, kad jo kaip rašytojo pareiga yra liudyti ir įspėti. 1965 m. kovo mėn. duodamas interviu jis teigia ,,rašau tam, kad savo krašto žmonėms, vokiečiams, papasakočiau tai, ko jie nežino. O jie daug nežino apie savo rytinius kaimynus“.

Knygų mugės metu pristatytas keturių tomų leidinys ,,Johaneso Bobrovskio laiškai 1937-1965“. Leidinio autorius dr. Jochen Meyer –ilgametis Vokietijos literatūrinio archyvo Marbache rankraščių skyriaus vadovas ir J. Bobrovskio kūrybos gerbėjas. Todėl prie šio leidinio praleisti septyneri metai, kaip teigia autorius, ,,duoklė Bobrovskiui ir ateities kartoms“. Paviešinta apie 1200 laiškų, kurie atskleidžia J. Bobrovskio kūrybos ir gyvenimo realijas.

Kitas įdomus projektas, remiamas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, fotomenininko Artūro Valiaugos paroda ,,Johaneso Bobrovskio Lietuva: abipus Nemuno, tarp Rytų ir Vakarų“. A. Valiauga fiksuodamas šio rašytojo kūrinių ir gyvenimo vietas, sukūrė konceptualią dokumentiką, kuri vedžioja parodos lankytojus Bobrovskio keliais Lietuvoje, Kaliningrado srityje, Vokietijoje. Įdomu tai, kad parodos autorius renkasi skirtingas vaizdinės kalbos formas, kurios sukurią daugiasluoksnį pasakojimą. Fotografijomis stengiamasi ne dokumentuoti teritorijas, bet užfiksuoti kraštovaizdį, kuris kadaise buvo kažkieno gimtinė ir namai. Taip subtiliai atskleidžiami įvykiai, kurie seniai baigėsi, bet yra svarbūs ir aktualūs šiandien.

Nacionalinėje Vokietijos bibliotekoje Leipcige vyko pokalbis tarp Lauryno Katkaus, Ingo Schulze, Andreas Degen, Cornelius Hell, Helmut Bottiger. Tai literatūros mokslų daktarai, kurie intensyviai gvildena Johaneso Bobrovskio kūrybą, verčia jo eiles bei apie jį rašo knygas. Pokalbio metu buvo siekiama išsiaiškinti  rašytojo ryšius su Lietuvą ir jų svarbą. Todėl Nemuno žemupio kaimai – Vilkyškiai, Mociškiai, Bitėnai, ne kartą buvo įvardijami kaip J. Bobrovskio kūrybos stimulas, puikiai padėjęs rašytojui atskleisti sudėtingą Rytprūsių, ypatingai Klaipėdos krašto, likimą. Susirinkusiųjų tarpe buvo ir Volker Koepp – žymus dokumentinių filmų režisierius Vokietijoje. Balandžio 5 d. dienos šviesą išvys jo kurtas filmas apie J. Bobrovskį ,,Jei gaučiau bent šiek tiek šlovės“. Filme įamžinta Sarmatijos žemė, tame tarpe Vilkyškiai: memorialinis rašytojo darbo kambarys, Friolichų giminei priklausęs gyvenamasis namas, siaurojo geležinkelio ekspozicija turizmo centre, Mociškiai, Bitėnai ir kiti J. Bobrovskio vaikystės kaimai bei vietos.

Kovo 24-26 d. akademija Baltica Sankelmarke organizavo tarptautinį mokslinį seminarą, skirtą rašytojo Johaneso Bobrovskio 100-osios gimimo metinėms. Į seminarą atvyko Berlyno Johaneso Bobrovskio draugijos nariai, asmenys asmeniškai pažinoję rašytoją ir jo šeimą, atstovai iš Lietuvos.   Seminaro metu, pristatytas akademijos Baltica Liubeke įkūrėjo, politologo, literato, tarpkultūrinio dialogo tarp Vokietijos ir Lietuvos iniciatorius dr. Dietmar Albrecht leidinys ,,Graži gimtoji žemė. Pakeliui pas Bobrovskį“. Kita seminaro veikla – radijo koliažas. Koliažo metu įvairiais aspektais atskleista J. Bobrovskio asmenybė – tėvas, vyras, rašytojas, muzikas, žmogus. Ypač įdomu buvo klausytis užfiksuotų Johanos Bobrovski - rašytojo žmonos, pasisakymų, pvz., ,,[...] svarbiausiai buvo būti kartu. Jis daug dirbo, keliavo, todėl kiekvienas buvimas su šeima buvo kažkas ypatingo, ypač vaikams [...] Kai pasakiau, kad su vaikais reikia pradėti kalbėti apie tikybą, jis man atsakė, kad tai nepadės, reikia būti pavyzdžiu“.  

Doc. dr. Dalia Bukauskaitė, Vilniaus universiteto Užsienio kalbų instituto katedros vedėja, skaitė pranešimą ,,Bobrovskis ir Lietuva“. Pranešimas visus seminaro dalyvius sužavėjo. Šiai jaunai mokslininkei pavyko subtiliai atskleisti rašytojo ryšius su Lietuva: geografiniai ir giminystės ryšiai, persipynusi vokiečių ir lietuvių kultūra Rytprūsiuose, knygos (asmeninė kruopščiai rinkta biblioteka), lietuviški motyvai (folkloras, dainos, kalba). 

J. Bobrovskio kūryba sudėtinga, tačiau tai puikus idėjų ir saviraiškos šaltinis menininkas. Grafikė Susanne Theumer seminaro metu pristatė savo darbų knygą ,,Keliautojas“ (,,Der Wanderer“ 2016). Knygoje žymiausi J. Bobrovskio eilėraščiai, kuriuos menininkė išreiškė vaizdų kalba. Paklausta apie kūrybos procesą, ji atsakė ,,labai paprasta, skaitai, o vaizdai patys ateina“. Grafikos darbams dramatiškumo suteikia neatsitiktinai pasirinktos spalvos: juoda ir balta. Aktualiausiu diskusijų objektu tapo  grafikės sukurtas J. Bobrovskio portretas, išreiškiantis poeto melancholiškumą, gyvenimo dramas ir asmenybės dvilypumą. Seminaro metu pristatytas ir grafikės vyro Carsten Theumer sukurtas proginis medalis, skirtas J. Bobrovskio100-jų gimimo metinių sukakčiai.

Baigiamojoje diskusijos ,,Johanesas Bobrovskis – kas išlieka?“ pasisakė Johaneso Bobrovskio atstovybės Lietuvoje atstovė Ilona Meirė: apžvelgta bendra situacija Lietuvoje ir nuveikti darbai per pastaruosius penkerius metus.

Džiugu, kad suvokta rašytojo J. Bobrovskio literatūrinio palikimo reikšmė Lietuvos valstybės raidos istorijai, o kultūriniame gyvenime Lietuvoje ir Vokietijoje jis užima vis svarbesnę vietą. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos palaikymas yra puikus įrodymas, kad mažos iniciatyvos ,,padaro neįmanoma įmanomu“. Ypatingai seminaro dalyvius nustebino Vilkyškių Johaneso Bobrovskio  gimnazijos vykdomas švietimo politika ,,Žmogus nėra aritmetinis vidurkis“.

Balandžio 9 d. Vilkyškių ev. liut. bažnyčioje 15.00 val. vyks atminties popietė ir vargonų muzikos festivalio ,,Vargonų muzika Vilkyškiuose 2017“ pirmasis koncertas, skirtas Johaneso Bobrovskio 100-osios gimimo metinės paminėti. Maloniai kviečiame dalyvauti.

 

VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras“ direktorė Ilona Meirė

 

Kovo 4 d. Vilkyškiuose praūžė jomarkas

http://tauragesradijas.lt/vilkyskiai-mazoji-lietuvos-kulturos-sostine-2017/

 

 


Paieška:
Kontaktai

Šereikos g. 3-3,

LT-99254 Vilkyškiai,

tel. +370 656 18 551,

ticpagegiai@gmail.com

Darbo laikas:

I-IV 8.00-17.00

V 8.00-15.45

Renginių kalendorius

<< gruodis, 2018 >>
PATKPŠS
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31